art51 art51
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

How many atoms are there in 0.028 grams
of iron metal?
12:50 ✓

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 03-10-2021

Answer:

30100000000000000000 atoms

Explanation:

Ar of Fe : 56

0.028/56 = 0.0005 moles of Fe

0.0005 * 6.02 * 10^23(Avagardro's law of constant)

= 3.01*10^20 atoms

Answer Link

Otras preguntas

Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
what derived unit is usually used to express the density of liquids?
Write in function form X+y=6..?
Adam tried to compute the average of his 7 test scores. He mistakenly divided the correct sum of all of his test scores by 6, which yielded 84. What is Adam’s c
names is often given to the journey of africans who were brought to the americas as slaves?
What is 0.75 as a fraction in simplist form
what planet starts with e?
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.