cortesjennifer3 cortesjennifer3
  • 04-05-2018
  • Chemistry
contestada

We have an object with a density of 620 g/ cm3 and a volume of 75 cm3. What is the mass of this object?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
m=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³

m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer Link

Otras preguntas

Suppose q and r are independent events. find p(q and r) if p(q) = 0.41 and p(r) = 0.44
HELP ASSAP WITH THIS QUESTION!!!!
let at time t1 means?
Compare the ideologies of the founding fathers of the UAE and Father of the Indian Nation, Mahatma Gandhi .
Bristol discovers a boat adrift, and retrieves and anchors it. the boat features a number on its side and other evidence pointing to its owner, cedric. this is
How much do you need to subtract from 41/6 to get 6
A piece of wood is cut into three pieces in the ratio 2:3:5. If the longest piece is 15 in longer than the shortest piece, find the lengths of the piece of wood
Help FAST!!!!!!!!!!!!!!The picture below shows the bone structures of human, cow, and horse. Picture shows similar bone structures of human, cow, and horse. Bas
Volume of 1 mole of N2 at 30 c and 1.2 ATM
8. What is one of the important ways a writer reveals an implied theme in a play or novel? by direct statement through the dialogue of the characters