rea2019p2gdj3 rea2019p2gdj3
  • 02-05-2018
  • Physics
contestada

Calculate the potential difference across a 25- resistor if a 0.3-A current is flowing through it. V

Respuesta :

Allysia123
Allysia123 Allysia123
  • 02-05-2018
By Ohm's law

V = IR


we have
R (resistance) = 25 Ω 
electic current (I)= 0.3 A


substitute these values in V = IR and you'll get

V (potential difference ) = 25 × 0.3 V = 7.5V
Answer Link
rhondac79c79 rhondac79c79
  • 11-05-2019

Answer:

7.5 V

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A liquid sample with a density of 5.25 g/ml and a mass of 1.11 g has what volume?
What is the value of x? 33 28 47 56
if the roots of the equations(given in the picture as question no. 3) are simultaneously real then prove that b2=ac
Do you believe that employees who observe more occupational fraud in their organizations are more likely to engage in occupational fraud themselves?
Compare American and British advantages and disadvantages during the revolutionary war. Answer in detail please
what was the marshall plan?
The americas were colonised by early peoples whose ansestors came from where?
Help in 9 plzzz I will give u brainlist
what would be the first step to slove the system of equations 2x-9y=6 and 4x-3y=-7
which statement best describes the law of conversation of energy?