516792cs 516792cs
  • 01-05-2018
  • Chemistry
contestada

The potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a 3 m high hill is _______________.

Respuesta :

ferrelmaria03 ferrelmaria03
  • 01-05-2018
The potential energy: 
E p = m · g · h
m = 25 kg,  g = 9.81 m/s²,  h = 3 m
 E p = 25 kg · 9.81 m/s² · 3 m = 735.75 J

Answer Link

Otras preguntas

You are designing a room for a house and are drawing a floor plan. The room is actually 18 feet wide. On your floor plan, you draw the room as 6 inches wide. Wh
What was the first public movement in which American women took leadership roles?
what is 0/6 equivalent
Of the shoes in nina's closet, 1/2 are sandals. Of the sandals, 1/2 are brown. What fractionn of nina 's shoes are brown sandals?
A trio-sonata texture features which three main voices
The table shows the estimated number of bees, y, in a hive x days after a pesticide is released near the hive. Which function best models the data?
Can someone give notes and full topics infoin paragraphs? I have it for tommorow full analyze :(
Consuming inadequate calories or having a deficiency in certain vitamins or minerals is known as A. type I diabetes. B. undernutrition. C. overnutrition. D.
Skeletal muscle work when a person breaths heavy?
what is the reason for the 1929 wall street stock crash