jessicabgirl jessicabgirl
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

how manu moles of N in 0.173g of N2O

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 04-02-2018
N2O = 28 + 16 = 44g

number of moles

= given mass/molar mass

= 0.173/44

= 0.0039318
Answer Link

Otras preguntas

what is the names for plants that survive a major disturbance?
What factors shaped American imperialism?
what is a common noun for south america
Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1
A ray of light strikes a mirror. The angle formed by the incident ray and the reflected ray measures 90 degrees. What are the measurements of the angle of inci
a square photo display board is made up of 60 rows of 60 photos each the area of each square photo is 4 square inches how long is each side of the display board
What European countries were competing for Asian trade during the age of exploration?
does water roll or slide in wax paper?
one hundred eighty is equal to how many tens
the speed at which at a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second how fast is this in megabytes per hour