mikejudson0610p3jd5f mikejudson0610p3jd5f
  • 02-02-2018
  • Physics
contestada

a 1000kg car is accelerating down the road at a rate of 2 m/s/s. If it is experienceing a 5000N thrust force, how large is the drag force it is experiencing?

Respuesta :

laelaeti laelaeti
  • 02-02-2018
m=1000kg
a=2 m/s²
Thrust force= 5000N

a =F/m
2m/s² =(5000N-Drag force)/1000kg
1000×2 =5000-Drag force
2000b =5000-Drag force
Drag force= 5000-2000
Drag force= 3000N
Answer Link

Otras preguntas

A teacher challenges students to study moon phases to determine if what they have learned from the textbook is accurate. How might a student investigate claims
Who sponsored the Kansas-Nebraska Act of 1854? the Conscience Whigs President Abraham Lincoln Northern Democrats Senator Stephen Douglas
CAN SOMEBODY PLZZ HELP IM STUDYING FOR A MATH TEST PLLZZZ HELP!!! Thank You! When doing this equation below I have an exponent but when multiplying -4 by itself
Help! Write an equation of the line that passes through the points. (-6,10), (6,-10)
5250000 determine the number of significant figures
find the equation of the straight line passing through the point (0,2)
How did Trevor Noah benefit from learning different languages?
The speaker has fond memories of his childhood. Which lines from the poem best illustrate that idea? (4 points) A. Oh! the old swimmin'-hole! In the happy days
Evidence of evolution leads evolutionists to believe what?
a piece of plastic has a mass of 15 g and volume of 5 cm^3. what is the density........... g/cm^3​