Niyah5735 Niyah5735
  • 03-01-2018
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 46.5 g of silver if the density is 10.5 g/ml?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-01-2018
hey there:

mass = 46.5 g

density = 10.5 g/mL

Volume = ?

Therefore:

D = m / V

10.5 = 46.5 / V

V = 46.5 / 10.5

V = 4.428 mL

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Help pls I’ll put u as Brainlyest
What natural material do you need in order to make porcelain?
A mixture of 14 % 14 % disinfectant solution is to be made from 12 % 12 % and 17 % 17 % disinfectant solutions. How much of each solution should be used i
Resorts Corp. common stock is selling for $36.75 a share and has a dividend yield of 2.3 percent. What is the dividend amount?
Olive Corp. currently makes 20,000 subcomponents a year in one of its factories. The unit costs to produce are: Per unit Direct materials $ 12 Direct labor 8 Va
a football player gained 2 yards on one play. on the next play, he gained 5 feet. was his gain greater on the first play or the second play explain
balancing this equation 2 C2H2 + O2 CO2 + H2O
After the Korean War the division of the Korean Peninsula than 38th parallel
Barney has 17 2/3 feet of lumber that he is going to cut into 4 equal pieces for a border on his garden. Which of the following is true?
Find measure of angle 2