123rive 123rive
  • 03-03-2024
  • Physics
contestada

a car falls off a ledge and drops to the ground in 0.5 sec. Let g=10m/s2 . what is its speed on striking the ground

Respuesta :

samarthmehrotra13 samarthmehrotra13
  • 03-03-2024

Answer:

speed on striking the ground= 5m/s

Ver imagen samarthmehrotra13
Answer Link

Otras preguntas

Which is a solution to the equation y=5x-6
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
how do you solve the equation 2s+3=14s
in che anno e nato Cristoforo Colombo
What is the World's Largest Rainforest?
what muscles are involved when you're tying your shoe laces
if the proper dosage of a drug is 2.0mg/kg of body weight, how many milligrams (mg) of the drug would a 110 lb individual need? (5%)
what muscles are involved when you're tying your shoe laces
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?