huda052105gmiis huda052105gmiis
  • 01-01-2024
  • Physics
contestada

A force of 20N moves a body with an acceleration of 2 ms^-2 . what is its mass

Respuesta :

myrieosman
myrieosman myrieosman
  • 01-01-2024

Answer:

m=10kg

Explanation:

m =f/a. m=20n/2ms^-2. m=10 kg

Answer Link

Otras preguntas

2. Court-approved prior restraint has been awarded to which of the following institutions? Select all that apply. (3) schools prisons churches military b
A seller buys an item from a manufacturer for $100 and sells it to a customer for $120. which of these terms describes this extra $20? a. costb. pricec. markup
Which material will displace a volume of water
Help with #5 please!
Simplify (1/2) 4 A. 1/4 B. 1/8 C. 1/16 D. 1/64
What is unique about the Cherokee story in the larger theme of American Indian resistance to U.S. expansion? A. The Cherokee banded together to refuse to adopt
f(x)=x^4-3x^3+6x^2+2x-60 how many zeros does this function have
what is the answer to 5 to the power of 0
Some microbiologists recommend reincubating organisms producing methyl red negative results for an additional 2-3 days. why do you think this i done?
What is the radius of a circle whose equation is (x + 5)^2 + (y – 3)^2 = 42? 1. 2 units 2. 4 units 3 .8 units 4. 16 units