noelia2 noelia2
  • 04-03-2017
  • Physics
contestada

Julie has a car that accelerates at 5.1 m/s2 if the car has a mass of 1006kg how much force does the car produce

Julie has a car that accelerates at 51 ms2 if the car has a mass of 1006kg how much force does the car produce class=

Respuesta :

keisurin
keisurin keisurin
  • 04-03-2017
Force = mass * acceleration
F = 5.1*1006
F = 5120.6N
Answer Link

Otras preguntas

how can I right this in slope intercept form -7x+y=-19
social effects of flooding
Marine debris is best described as being composed of
how did constantinople's location help it become a wealthy city
I need help with this question dontthankmebrainme what is 4=3+n
Which sentence is punctuated correctly? A. "They're exciting and fun to watch," she continued, "and people enjoy them all around the world." B. "Wow"! sa
Please can anyone solve 9n-10=4n+10
A row of plaques covers 120 square feet of space along a wall. If the plaques are 3 feet tall, what length of the wall do they cover?
Based on its location in the periodic table, what can most likely be predicted about phosphorus? It has three valence electrons available for bonding. It has th
Locate the prepositional phrase and identify its use. Everything in the house must be sold.