BraeleeJ623598 BraeleeJ623598
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

your calculation.11. What is the kinetic energy of a 2kg rabbit hopping at a speed of 1.25 m/s?

Respuesta :

BlytheR230663 BlytheR230663
  • 03-11-2022

Kinetic energy (KE) = 1/2 m v^2

Where:

m= mass = 2 kg

v= velocity = 1.25 m/s

Replacing:

KE = 1/2 x 2 kg x (1.25 m/s)^2 = 1.5625 J

Answer Link

Otras preguntas

3x+15-7x=-7 solve for x
What final impact did the westward Georgian migration have on the Creek Indians? They were given large parcels of land in Alabama. They lost their land in Georg
Susie ran a race. She ran 5 miles an hour, and the race took her t hours to complete. How long was the race? Write your answer as an expression. ( ) miles
8 plus the quotient of a number and 3 is -2
X is at most 30 so whats the answer
how do you round off 199,814.rounding off the the 9 beside comma
how were old imperialism and new imperialism similar
Is it true or false you get (2,12) after you solve 3x-1/2y=0?
Which is a correctly written sentence, not a run-on? a. The ferry leaves for the island in fifteen minutes; we need to hurry to catch it. b. The summer concer
what is 14,494 to the nearest ten thousand feet