CamronSmith5823 CamronSmith5823
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

What is the energy (in ev) of an x-ray photon that has a wavelength of 2. 4 nm ?

Respuesta :

Reideen
Reideen Reideen
  • 03-08-2022

Answer:

  • E=518 eV

Explanation:

_______________

λ=2,4 nm = 2,4·10⁻⁹ m

c=3·10⁸ m/s

h=6,63·10⁻³⁴ J·s = 4,14·10⁻¹⁵ eV·s

_______________

E - ?

_______________

[tex]\displaystyle \boldsymbol{E}=h\nu =h \frac{c}{\lambda} =4,14\cdot 10^{-15} \; eV\cdot s\cdot \; \frac{3\cdot 10^8\; m/s}{2,4\cdot 10^{-9}\; m} =517,5\; eV\approx \boldsymbol{518\; eV}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Evan’s family drove to a theme park for vacation. Assume they drove the same speed throughout the trip. The first day, they drove 300 miles in 6 hours. The sec
what are the 4 desert in australian
Which activity helps develop muscular endurance?
can you help me with this problem 4/10- 28/100
The rights to own property, join a labor union, and establish a business are all __________.
what word matches a small amount of something like a seasoning for food
what seems to be the tone in I Am Riding ON A cloud
The repeating pattern of a mineral’s particles forms a solid called a(n) a. crystal. b. element. c. compound. d. rock.
Identify the following. Life on the ranch. fragment, simple sentence or complex sentence
Who were the three main gods of Hinduism? A. Brahma, Shiva, and Ganesha B. Vishnu, Brahma, and Ganesha C. Rama, Brahma, and Vishnu D. Brahma, Vishnu, and S