ajmcgill5676 ajmcgill5676
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2. 0 hours. how much heat energy is produced?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

10800 kJ

Explanation:

1 watt = 1 Joule /sec

1500 w = 1500 j/sec         2 hours = 7200 sec

1500 j/sec * 7200 sec = 10 800 000 j   = 10 800 kJ

Answer Link

Otras preguntas

Why does sugar dissolves easily in water but sand doesn’t
5 pipes can fill a swimming pool in 1 h 36 min. How long would it take to fill the same swimming pool if 6 pipes are used? Please help ASAP!
what is the volume of 8 ft 4 ft and 5 ft in cubic centimeters
WILL MARK BRANLIEST! PLZ HELP ASAP!!!!! I AM STUCK+20 POINTS!!!!! Where is the highest elevations in the Midwestern states? Missouri Minnesota Wisconsin Te
what's the Europeans and native Americans exchanged with each other ​
Why did the farmers give different duties to each branch
a 15 foot ladder leans against a wall so that the base of the ladder is 6 feet from the base of the building. what angle does the ladder make with the ground
if globotech has 20 million in Revenue today and grows by 10% a year for the next three years what is the revenue after the third year​
What is this and how do you do it? I’m confused...
Ned currently has an account balance of $3634.51 he open the account 13 years ago with the deposit of $2564.65 if the interest compound twice a year what is th