isabella0001 isabella0001
  • 03-02-2017
  • Physics
contestada

What is the mass of an object if a net force of 8.0 N causes it to accelerate at 1.1 m/s2?

Respuesta :

eronis98
eronis98 eronis98
  • 03-02-2017
The mass will be 7.27 kg
Answer Link
shirleywashington shirleywashington
  • 08-04-2019

Explanation :

It is given that,

Net force acting on an object, F = 8N

Acceleration of the object, [tex]a=1.1\ m/s^2[/tex]

We can find the mass of an object using second law.

According to Newton's second law of motion :

F = m a

[tex]m=\dfrac{F}{a}[/tex]

[tex]m=\dfrac{8\ N}{1.1\ m/s^2}[/tex]

m = 7.27 kg

So, the mass of an object is 7.27 kg

Hence, this is the required solution.

Answer Link

Otras preguntas

A gear in a watch turns clockwise, in 1° sections, a total of 300 times. How many degrees has the gear turned?
Given that DE = 75 inches what is the length of EF ?
What is the first threat to life from a massive third-degree burn?
Evaluate: r-9 for r = 20
Instead of providing arguments in favor of a political candidate, ads may build political support by associating pictures of the candidate with emotion-evoking
Find the simple interest on $500 at six percent for one year
HELP ASAP!!TEN POINTS!
Read the meanings of the word fold, then read the sentence. Definition 1. n., a crease in fabric or a piece of paper Definition 2. v., to bend Definition 3. n.,
QUICKK Solve for x. You must write your answer in fully simplified form.
which input value prouduces the same output values for the two functions