kamryynnn kamryynnn
  • 04-06-2022
  • Physics
contestada


Ignoring friction, what is the acceleration of a 75.0 kg object which is acted upon by an
unbalanced force of 500 N?

Respuesta :

Mohamed1429
Mohamed1429 Mohamed1429
  • 04-06-2022

Explanation:

we can use the formula F = ma

hence,

500 = 75a

a = 6.666 m/s² or 6(2/3) m/s²

hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

This is URGENT! PLEASE help me solve this question!
Please help me with average
an effect of not being chaste​
Say the marginal tax rate is 30 percent and that government expenditures do not change with output. Say also that the economy is at potential output and that th
The parallelogram to be a square,x=?
Which of the following are human activities that cannegatively impact ecosystems?-Agriculture-Earthquake-Plastic pollution-Drought​
A student wrote the following equation and solution. Explain the error and correctly solve the equation: √p = 9/16 p = 3/4
Make the biggest possible number using the digits below only once 4 , 5 , 5 answer
The efficiency for a steel specimen immersed in a phosphating tank is the weight of the phosphate coating divided by the metal loss (both in mg/ft2). An article
iv)6x+3y=6xy2x + 4y= 5xy​