acf523058
acf523058 acf523058
  • 02-02-2017
  • Physics
contestada

What is the frequency of a wave that has a speed of 0.6 m/s and a wavelength of 0.020 meter?

Respuesta :

osprey2015
osprey2015 osprey2015
  • 02-02-2017
The formula for wave motion is speed of wave equals frequency times wavelength.v = f lambdarearrangingf = v/lambdaf = 0.6/0.02 = 60/2 = 30Hz, or cycles per second.
Answer Link

Otras preguntas

Sarah used 2.5 cups of cheese in a dish that serves 10 people. Amyn used 1.6 cups of cheese in a dish that serves 8. How much more cheese is in one serving of S
SOMEONE PLEASE HELP PLSSS WILL MARK BRAINLIEST
Are phones getting in the way of having real face-to-face conversations? Do you find yourself — or others — reading texts or Googling instead of really paying a
Traditional Economy:
please help I dont understand ​
Help please I dunno what to do
Triangle CDE is dilated by a scale factor of 1/ 3 to form triangle C'D'E'. Side CD measures 42. What is the measure of side C'D'? ASAP!!!
A theater owner wants to provide enough seating for 928 people. The main floor has 25 rows of 22 seats in each row. If the balcony has 21 rows, how many seats m
Which expression is equivalent to 5 - 3(x + 2)?
Solve for x. 7(x+4)+3(x+4)=5x-5