perryjarvisr9285 perryjarvisr9285
  • 03-05-2022
  • Physics
contestada

If the activity of a radionuclide decreases from 5,000 disintegrations per minute to 625 disintegrations per minute

in 12 hours, its half-life is?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 03-05-2022

Answer:

4 hrs

Explanation:

625 = 5000 (1/2)^n

625/5000 = 1/2^n

n = 3 half lives

3 half lives = 12 hours       1 half life = 4 hrs

Answer Link

Otras preguntas

ASAP What is 7 · 2 3/7 ?
what is the fraction of 3\4 of 28
#5 The Spanish recruited thousands of supporters from the people the Aztecs had conquered. a. True b. False #6 The Spanish had weapons the Aztecs had never s
if a characteristic of a parent, such as eye color,does not show up in offspring ,is it gone forever
Which sentence does not correct this run-on sentence? Kenny's dad has a collection of guitars sometimes he lets us play them. a. Kenny's dad has a collection o
What organization was not created during the war years? a. WPB b. OPM c. OWI d. TVA
The plot of Antigone incorporates various elements of tragedy. Through which character does Sophocles primarily develop the element of hubris?
the income divide and excesses of the rich during the Gilded Age caused
What were the benefits and drawbacks of having a railroad run through your city in the 1800s?
Who decided the 1824 presidential election, and why?