cat612
cat612 cat612
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

A 40kg cart gains a KE of 200J. How fast does it go?

Respuesta :

Dad0ss
Dad0ss Dad0ss
  • 02-05-2022

Answer:

3.16 m/s

Explanation:

Use the formula

[tex]k = \frac{m {v}^{2} }{2} \\ v = \sqrt{ \frac{2k}{m} } \\ v = \sqrt{ \frac{2(200)}{40} } \\ v = 3.16 \frac{m}{s} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which group of algae is responsible for formation of kelp-beds along north American coasts
Traveling at 65 miles per hour, approximately how long will it take for Marcus to drive 310 miles
Does any body know 2v+7=3
How are square roots related to the area of a square ?
The thunderbolt bobsled team is training for Olympic Gold. During practice they start a run with a speed of 0.57 m/s, they complete the 1360 m run in 89.49 seco
What is the equation and solution for. D=12 for 4d-24-12=0
ammar hikes 23/4 miles of nature trail in 1 hour and 15 min .How many miles of trail does ammar hike per hour? pleas help me to understand this
during a _____ change a system absorbs energy from its surroundings
A square patio has an area of 200 square feet. How long is each side of the patio to the nearest tenth?
Is this a sentence fragment or complete sentence? I have always been interested in these special creatures.