02popstar
02popstar 02popstar
  • 01-05-2022
  • Physics
contestada

What must have been the velocity of a 250 kg car that has 18000 J of energy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2022

Answer:

12 m/s

Explanation:

Given,

Kinetic energy ( K.E ) = 18000 J

Mass ( m ) = 250 kg

To find : Velocity ( v )

Formula : -

K.E = mv²/2

v² = 2 K.E / m

   = 2 x 18000 / 250

   = 2 x 72

   = 144

   = 12 x 12

v² = 12²

v = 12 m/s

Therefore,

the velocity of the car is 12 m/s

Answer Link

Otras preguntas

Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
What is Sir Francis Drake hardships
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
What is two thirds minus six thirds
What two major processes are involved in the oxygen cycle?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t