sofnitmulushe326 sofnitmulushe326
  • 03-04-2022
  • Chemistry
contestada

how much electrical energy (in kilowatt-hours) would a 60.0W light bulb use in 60.0 days ifvleft steadily
​

Respuesta :

MIK0
MIK0 MIK0
  • 03-04-2022

Answer:

60w x 24 = 1440wh per day

1440 x 60 = 86400 WATTS HOUR FOR 60 DAYS

Explanation:

In short.

86400/1000 = 86.4kwh

brainiest me :> THANK YOU!

Answer Link
enchantress197 enchantress197
  • 03-04-2022

Answer:

86.4kwh

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If you wet your hand and pickup a ice tray that is below 0°C, your hand may stick to it. This doesn't happen to wood. Why? ​
i need help work out 15% of 24
Change 43 out of 200 to a percentage
how do negative exponents become positive?​
Driving while sleep impaired is much safer than driving while intoxicated. T or F
5 divided by a =60 help me solve a
How did 1930’s reflect art and music
Discuss how defective G protein function is associated with cholera.
What lasting impact did Frederick Jackson Turner have on the United States?​
how did the colonist react to the tea act?​