funmuddrunner funmuddrunner
  • 01-04-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles of HCl are in 57 mL of 0.17 M HCl ?

Respuesta :

loneguy
loneguy loneguy
  • 01-04-2022

[tex]\text{Given that,}\\ \\\text{Volume,}~V= 57 mL = 0.057 L\\\\\text{Molar concentration,}~ S = 0.17 ~mol/L\\\\\text{Number of moles,} ~ n=?\\\\S = \dfrac{n}{V} \\\\\implies n = SV = 0.17\times 0.057 =0.00969 ~mol ~ HCl[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How does the Pygmalion myth end?
how do i solve 2(x+4)=5x-2
solve for x without a calculator. 4^(x-8)=3
All of the following led to the Panic of 1819 EXCEPT: Excessive credit on real estate resulting in defaulted loans. There was an increase in American manufac
Jana is on a two-day hike. The function graphed shows the total distance she hiked in miles after x hours on the second day. Select from the drop-down menus to
A t-chart would be BEST to help take notes on which of the following informational passages?
The federal government used bonds to help fund the construction of America’s first transcontinental railroad. What are bonds
suppose you have a rectangle with a length 8 cm and width 3 cm. Now suppose the sides are doubled. Find the percent os increase in the perimeter
How did Irene come to power?
What occurs during meiosis that does not occur during mitosis. A.) Chromosomes are passed to offspring B.) A cell divides in half C.) The chromosome n