sonykorah8612 sonykorah8612
  • 01-04-2022
  • Business
contestada

Given sales of $1,452,000, variable expenses of $958,320 and fixed expenses of $354,000, the contribution margin ratio is ______

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2022

Answer:

34%

Explanation:

( ($1,452,000 - $958,320) ÷ $1,452,000 = 34% )

Answer Link

Otras preguntas

How much would a 185 pound person weigh in the moon
WHAT is the unit rate for 115 miles in 2 hours
Can you extend the zero product property to non zero products of numbers? For example, if ab=8, is it always true that a=8 or b=8? Explain
what are the coordinates of the point where the two lines intersect
Identify the action verb: The car raced toward its destination. a. raced b. toward c. destination d. car
Cubing lets you _____ by helping to identify six perspectives or aspects of your topic.
Explain the relationship between the food we eat and energy in the body please.
What is the adjective clause in the sentence? Janelle, whom the puppy loves to lick, is getting plenty of puppy kisses all over. A. of puppy kisses B. is get
how many outfits would be possible if abigail had only 2 shirts and 2 pairs of pants?
For how many things can use the same resource at one time