alessandraaaaaaaaaaa alessandraaaaaaaaaaa
  • 04-03-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles are there in 54g of H2O?

3
1
6.022 x 1023
162

Respuesta :

londonjasper18p03ry9 londonjasper18p03ry9
  • 04-03-2022
Hi! I calculated that the mols should be around 2.99 so rounded up the answer should be 3.
Answer Link

Otras preguntas

Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?
Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat
What is hyperbole? Please help
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?
what is 89 divided by 6 in long divison
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
Slope= 1/5, y-intercept=1
What is 9-4(2p-1)=45?
when the Lenape hunted
Why might nations join together to remove trade barriers?