mattslasher25 mattslasher25
  • 02-03-2022
  • Biology
contestada

if an electric motor uses 50 kj of energy to do 46 kj of work, how efficient is it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2022

Answer:

8%

Explanation:

Efficiency = 1 - Q1/Q2

= 1 - 46/50

= 1 - 0.92

= 0.08

= 8%

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer for 2[7d-(5)(1.05)]?
QUICK THINK OF A COUNTER ARGUMENT "The purpose of recycling is to reduce many kinds of pollutions, so it should be necessary for everyone."
Has anyone ever gone on to ed did a quiz and u answer all ten questions with A and get 100%?
At HEB, you can buy a 12 pack of Coke for $5,28 or you can buy a case, 20-pak of cans for $8 78. Which pack offers the better deal?
for an arithmetic sequence, given Sn=690,a1=19, an=96 find the value of n help pleaseeeee​
Rewrite in simpliest terms- −0.2(3p−0.9)+0.4(−0.9p−5)
How many men did it take to capture Antigone? A:2 B:5 C:1 D:7
If the Federal Reserve wants to prevent a recession, it should _____. A. increase the money supply to raise interest rates and lower aggregate demand B. increa
Mrs. Burns want to buy a luxury handbag. The cost of the handbag is $1,700. If the total, including tax, is $1,867.45 then what is the percent of sales tax? ANS
What was one characteristic of life as a serf under medieval manorialism?