Matealever Matealever
  • 01-03-2022
  • Physics
contestada

Donna jogs to work, a distance of 3 km, at an
average speed of 8 km/h. If she leaves home at
8:00am, at what time will she arrive at work?

Respuesta :

mbogapaul2
mbogapaul2 mbogapaul2
  • 01-03-2022

explanation

we take distance covered divided by speed

=3/8

=0.375h

=22min

time =8.00+0.22

=8.22am

Answer Link

Otras preguntas

Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
Graph the line using intercepts: 4x-3y=12
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en
What is a communicable disease ?
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
what is the simplest square root of 1345? no decimals please
Why did president Washington want the United States to remain neutral
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8