1. A scientist wants to raise the temperature of a
100 gram sample of glass from -45°C to 15°C. How
much heat energy is required to cause this change?
Specific heat of glass 0.800J/gºC.

Respuesta :

[tex]\huge\sf\purple{Solution :- }[/tex]

Here Given,

Mass = 100 gram

Change in temperature = -45°C - 15°C => -55°C

Specific heat of glass (c) = 0.800J/g°C

★Heat Energy (Q) = mc∆t

➙ 100g × (-55)°C × 800/1000 J/g°C

➙ 10 × (-55) × 8

➙ -4400 J

★ Hence, Heat Energy is required to cause this change -4400 J = 4400J

______________________________________