sweatxt12
sweatxt12 sweatxt12
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

What amount of moles does 60.5 L of carbon dioxide occupy at 50.5 kPa and 20 degrees C?

Respuesta :

rayliearellano
rayliearellano rayliearellano
  • 01-03-2022

n = PV=RT

where

n = number of mole

p = pressure = 2.15 ATM

v = volume = 60.5L

r = 0.0821 atm (L)/ mol(K)

t = temperature = 25°+273.15=298.15 kelvin

Replacing with the values given

n = 2.15(60.5)/0.0821(298.15)=5.3 mole.

Answer Link

Otras preguntas

please help!! due in a few minutes :( flow proof question
How ? Do you do this ?
How many millimeters are in 0.30 meters?
how do you graph this: x-intercept=2, y-intercept=5
What Is 77 + 11y = 99?
Write the equation of the line in slope intercept form that passes through the given point and satisfies the given condition. (-3,-5); parallel to y=-4x+1
Tyler has two savings accounts that his grandparents opened for him. One of the accounts pay 8% annual interest, whereas the other pays 9% annual interest. If y
What is the Purpose of the “Ode on a Grecian”
. A compound contains atoms of sulfur and iron. There are 3.6 X 10^20 atoms of iron in the compound. Divide the number of iron atoms by 1.8 X 10^-4 to find the
When 330 people are surveyed, 78 tick the yes box. Estimate the proportion of people who have lied to their boss about being sick. Round your answer to 1d.p