ririmcgary
ririmcgary ririmcgary
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

what is the potential energy of an object with 14kg of mass and 3.4 m high​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2022
  • Mass=m=14g
  • Acceleration due to gravity=g=10m/s
  • Height=h=3.4m

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=mgh[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=14(10)(3.4)[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow PE=476J[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is a spelling bee​
Complete the table with values for x or y that make this equation true: 3x+y=15
ANSWER THIS ASAP WILL MARK BRAINLIEST EXTREME POINTS ANSWER NUMBER 21 ONLY
can someone please help?? need asap!!
Brad wants to open a new savings account. He finds one that returns 3% on his investment each year. Question 1 Assign a variable to each of the following piece
Characteristics of an altered state of consciousness include: a) true attachment of new meaning to experiences b) perceptual distortions and hallucinations c
2. A positive way of dealing with strong emotions isa. acting them out.c. talking about them.b. ignoring them.d. suppressing them.1 .111. .​
PLEASE HELP WITH MATCHING WHO COLONIZED WHO?
A heat engine receives an amount of energy Qh= 790 kJ by heat transfer from a high temperature thermal reservoir at Th=950 K. Energy is rejected by heat transfe
3,528 rounded to the nearest hundred