nisinoodles nisinoodles
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

How many grams of magnesium would you have in 2.5 moles?

Respuesta :

momaker19
momaker19 momaker19
  • 02-02-2022

Answer:

there is 60.7625 grams of magnesium

Answer Link
jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 02-02-2022

Answer:

Explanation:

1 mol of magnesium = 25 grams (correct this with the periodic table you were given.

2.5 mols = x grams

1/2.5 = 24/x                   Cross Multiply.

x = 2.5 * 24

x = 60 grams                Remember to correct the 24 with the mass given with your periodic table.

Answer Link

Otras preguntas

5 6/7 + z= 9 4/7 what’s z
is Galiec still speaker in Scotland​
S. Which of the following have been functions of the Hagia Sophia? (Choose all that apply) A Jewish Synagogue LB. Christian Cathedral Lc Museum 10. Islamic Mosq
Replace variables with values and evaluate using order of operations: Help Resource P = A+B+C A= 42 B = 17 C = 62 Give your answer in simplest form. Enter
Write an advice sheet on a girl attending a high school exam.
Rearrange the formula w = 5(x/2 - y) to make x the subject (the x/2 is a faction not divide)
Trace the history of public law enforcement in the United States across any century.
HELP PLEASE DUE IN A MINUTE
Help pls D: This assignment is due tomorrow and im stuck on this question
8TH GRADE MATH g(3)=