highschoolsoccervars highschoolsoccervars
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

What is the acceleration of an 24 kg object that applies a force of 130N?

Respuesta :

Anupsherpa
Anupsherpa Anupsherpa
  • 02-02-2022

Answer:

To find the acceleration of the object we have to apply Newton second law of motion that is F = mass × acceleration.

Explanation:

Given ,

F = 130N

M = 24kg

A = ?

F = m× a

then ,

130N = 24kg ×a

a = 130/24 = 5 m/s.

Answer Link

Otras preguntas

Transfers wave in a string is 15 Milli per second if a source produces where of frequency 6 hurts calculate wavelength
what was discovered in 2010 that helped scientists figure out who tuts parents were
Kitty was a trusted friend to Anne elaborate
In which region of the u.s. were small business owners producing goods on a small scale replaced by factory producing goods on a large scale
the bird flew-the sky preposition
I am a substance have different odour in acidic and basic solutions who am I​
(-1,-1) m = -2 in point-slope form
A submarine descends at a constant rate of 300 feet per minute. Which of the following equations best represents how to find the change of altitude of the subma
How would you ask a new student her name in French?
Concerning blood, which virus poses the greatest risk for workers? HIV Hepatitis C Hepatitis B Hepatitis A