rayosanais4198 rayosanais4198
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy of 1000 kg car moving at a speed of 15 m/s?

Respuesta :

yafetteferi65 yafetteferi65
  • 03-02-2022

Answer:

Explanation:

KE =1/2mv²

KE =1/2(1000kg)(15m/s)²

KE = 500kg (225 m²/s²)

KE = 112,500 JJ

Answer Link

Otras preguntas

The Wood family and the Roberts family each used their sprinklers last summer. The water output rate for the Wood family's sprinkler was 25 L per hour. The wate
Underinflated tires flex too much and build up heat, which can lead to tire blowouts
Please answer this question asap
Observe the expression below and select the true statement(s). 3y(7 + 2x) + 9xy - 10
Part 1—Error Detection Each of the Spanish sentences below is incorrect in either grammar or meaning. Rewrite each sentence correctly in SPANISH. 1. El rey que
What was the results of Japan’s trade politics with Europe?
A pyramid has a square root base with an area of 169ft.2 What is the perimeter of the base of the pryamid?
Please help!! the picture is attached :) let me know if you can figure out any of these
what does totalitarian mean and what does it look like?
you are a sales rep and you make 5% commission on all sales. you typically have 100,000 in sales each month. you have a retirement plan that takes 8% of your p