fernstebbeds fernstebbeds
  • 04-01-2022
  • Chemistry
contestada

An unknown substance has a density of 4G/CM three and a volume of 25 CM three. What is its mass in grams

Respuesta :

jeffreypelumi
jeffreypelumi jeffreypelumi
  • 04-01-2022

Answer:

100g

Explanation:

Formula

Mass

Density Volume

Mass = Density X Volume

Mass=4g/cm^3 X 25cm^3

Mass =100grams

Answer Link

Otras preguntas

Why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
Jason and Jenny are out on a lunch date. Jason gives Jenny a bouquet that has 4 roses, 3 carnations, and 4 orchids. They decide that Jenny gets to choose their
free-falling body: h = -15t + 1/2at^2 + 5 (Solve for a)
Determine the oxidation state of the transition metal in each of these coordination compounds.
If you drove 324 miles on 16 gallons of gasoline, what is the simplified ratio of miles to gallons
Which bonds are hydrolyzed during the breakdown of starch during digestion? A.) 1 and 4 B.) 1 and 3 C.) 1 and 2 D.) 3 and 4 E.) 2 and 3
Kendall knows that a 45-ounce pitcher can hold enough lemonade for 6 people. At this rate, how many ounces of lemonade will Kendall need to serve 26 people?
3x-2y=13 and 2x+3y=-16
Please help me I will appreciate it
if the weight of a package is multiplied by 5/8 the result is 15 lbs. find the weight of the package.