samm1702 samm1702
  • 04-01-2022
  • SAT
contestada

One mole of potassium permanganate kmno4 contains grams of oxygen.

Respuesta :

LammettHash
LammettHash LammettHash
  • 04-01-2022

1 mol KMnO₄ contains 4 mol O, which has a molar mass of about 15.999 g/mol. Then the mass of O in the sample is

(4 mol) (15.999 g/mol) ≈ 63.996 g

Answer Link

Otras preguntas

A project team notes that the rehabilitation of an outdated water treatment facility will require at least 100 full-time employees for the year-long constructio
now a days water management is very essential write your opinion on this​
△SZO≅△AVL. If m, angle, O, equals, 16, degreesm∠O=16 ∘ and m, angle, Z, equals, 144, degreesm∠Z=144 ∘ , find m, angle, Am∠A.
check the given picture below.
Choose the correct answer: whats the answer?
Help plsssssssssssssssssss
5x-4y=17 2x-3y=11 Solve with elimination method
Please Help ASAP! (See Attached) - Brainliest + 100 pts!!!
Which absorbs water faster? (Silk or cotton or wool or nylon)
Identify the simplest polynomial function having integer coefficients with the given zeros: 5, −2, 3