maryamdawood55 maryamdawood55
  • 03-01-2022
  • Chemistry
contestada

7. What is the molar mass of each of the following elements?
a) helium, He(s)
c) potassium, K(s)
b) manganese, Mn(s)
d) boron, B(s)

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

The molar mass of:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Explanation:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Answer Link

Otras preguntas

Tough Math Help ! Use PRT To Solve ( Time in Year) P=300$ R=0.9 T=4 months * 4 months change to a reduced fraction. there are 12 months in one year. Find I
if the light completed the 71.0-km round trip in the time it took the mirror to complete one-eighth of a revolution, what is the speed of light?
The setting of William Shakespeare s play The Tragedy of Julius Caesar takes place in the city of __________. Venice Gaul Rome London
advantages and disadvantages of social media
Why does the speed of sound depend on air temperature?
advantages and disadvantages of nuclear energy
4m + 5n = 25 solve for N
which statement best explains the distinction between the roles that dna ligase and restriction enzymes perform in a dna cloning experiment?
how to reduce breast size
the psychologists who first developed encounter groups and sensitivity-training groups based their work on which of the following approaches to therapy?