lherre4845 lherre4845
  • 01-12-2021
  • Physics
contestada

how much force is required to accelerate a 12 kg mass at 5 m/s 2

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 01-12-2021

Answer:

60 N

Explanation:

This is just Newton's Second Law

F = m*a

F = ?

m = 12 kg

a = 5 m/^2

F = 5*12 = 60 Newtons

Answer Link

Otras preguntas

A cylinder has a volume of 321 cubic units. If a cone has the same height and radius as the cylinder, what is the volume in cubic units? A.107 cubic units B.214
What is (81m^6)^1/2 simplified
what does nimble mean
Low-riding sports cars with rear-mounted engines often use this cylinder arrangement in which the cylinders actually move side to side rather than up and down.
what is the purpose of a search engine?
Your teacher has assigned you to write a research paper on the US Revolution war, but you aren't familiar with this era. What graphic organizer would be best to
What form of government did Ancient Greece and ancient Mesopotamia have in common
One goal of tqm is to focus on rather than of problems
example of 3-5 paragraphs composition on favorite sport
Which of the following conclusions can be accurately drawn by analyzing both the Silk Road trade and the African gold-salt trade?