KinggPacker12 KinggPacker12
  • 04-01-2017
  • Physics
contestada

A 25 N object is 3 meters up. How much potential energy does it have.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
We have: Potential Energy, U = m×g×h
U = F×h
Here, F = 25 N
h = 3 m

Substitute their values into the expression, 
U = 25 × 3
U = 75 Nm
U = 75 J

So, You Final answer would be 75 Joules.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

I need help to find the indicated operation:f(a)= a+2g(a)= a^2-3aFind (f×g)(a)
all you need is on the photo pleaseeeee i really need help
Can someone help me with this geometry question I don’t know if I am right.
derermine if the whole numbers exhibit the closure property for the indicated ooerations or not. if not provide a counter example to justify your conclusion
Which BEST describes the system of equations? 3x = 5 - 4y 6x + 8y = 7 A) Consistent B) Inconsistent Consistent and Dependent D) Consistent and Independent
What is the value of x?
Give 2 ways to distinguish between carbon(iv) oxide and carbon (ii) oxidedifferentiate the physical properties of the two oxides of carbon
summary for story throwing fire by skyler tegland
if the area of a rectangle is 6 m, then the dimension would be 2 meters by 3 meters?True or False
The graph of every straight line is a function. Is the statement correct