Jammybobs Jammybobs
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

An object moves at 43m/s with 12018.5J of kinetic energy. Determine the mass of the object.

Respuesta :

Modhunter
Modhunter Modhunter
  • 03-11-2021
If kinetic energy = 1/2m square v
Therefore m=2(kinetic energy)/ squared v
M=2(12018.5J)/43x43
M=24,037J/1849m/s
M=13kg
Answer Link

Otras preguntas

What is 760 hundreds
Someone who suffers from narcolepsy may experience __________. a. trouble getting to sleep b. hallucinations c. frequent awakenings d. terrifying dreams
In the late 19th century, congress tried to limit the powers of monopolies by ?
A mushroom that you see above ground is actually a a. fruiting body. b. spore. c. hyphae. d. rhizoid.
the turmoil of the late 1790s led many French people to call for
What is the exact circumference of a circle with a radius of 17 millimeters? A. 17π millimeters B. 34π millimeters C. 68π millimeters D. 8.5π millimeters
how does the speed of waves behave when they move from one medium to another? speed up/slow down 1. From a vacuum to air? 2. From a solid to a liquid? 3. From a
what is 9.045 rounded to the nearest hundredths
Divide 3, 312 into 48
Which religion was practiced in Oceania before the arrival of Europeans?animism Hinduism Christianity Islam