msariyanah05owwqdt
msariyanah05owwqdt msariyanah05owwqdt
  • 01-11-2021
  • Physics
contestada


A motorcycle accelerates from rest to 38 m/s in 5.0 s. What was the cyclist's average
velocity and how far did he travel during that time?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2021

Answer:

Explanation:

V(avg) = (0 + 38) / 2 = 19 m/s

d = V(avg)t = 19(5) = 95 m

verify

a = (38 - 0) / 5 = 7.6 m/s

V(avg) = 7.6(2.5) = 19 m/s

d = ½(7.6)5² = 95 m

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing length indicated Thank you
6. 21.9 X 0.7 what is this
Given that 5 miles is 8 km, convert 19.2 miles to km.​
Negative 1 plus negative one-half
When should you use the distributive property when solving an equation?
It takes 2 5/6 spoons of chocolate syrup to make 4/6 of a gallon off chocolate milk. How many spoons of syrup would it take 1 gallon of chocolate milk
Round 51.478 to nearest tenth
If a person is very calm, not stressed out or overanxious, they are considered:
help help help me pls
Graph the lines by finding the points of intersection with the axes (intercepts): y=-6x-2