dhasha30 dhasha30
  • 03-10-2021
  • Chemistry
contestada

You have a 5.8 ml sample of mercury. What is the mass of your sample?

Respuesta :

JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 21-10-2021

Answer:  78.3 g

Explanation:

Mass = volume × density

Since the volume of the sample = 5.8 ml

& the density of mercury = 13.5 g/mL

∴  Mass = 5.8 mL × 13.5 g/mL

             = 78.3 g

thus a 5.8 mL sample of mercury has a mass of 78.3 g

Answer Link

Otras preguntas

Help please this I'd for geometry
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
how does the carbon cycle work in the desert
Use trig to solve for x show work
what is 20% of $45.00?
what type of rock can form a metamorphic rock
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe