rickeyhunter383 rickeyhunter383
  • 02-10-2021
  • Chemistry
contestada

A loaf of bread has a mass of 300 grams and the volume of the loaf of bread is 10 cm by 30 cm and 10 cm what is the density of the loaf of bread? ​

Respuesta :

crab0001
crab0001 crab0001
  • 02-10-2021

Answer:

0.1

Explanation:

300/(30*10*10)=0.1

Answer Link

Otras preguntas

How many square feet of outdoor carpet will we need for this hole?
Imagine you have had a hundred dollars but you couldn’t keep it. You had to give it away to a person or charity. To whom would you give it? What would you want
why did some people believe that us invasion of iraq in 2003 was the right decision
Solve the equation. Test Image A. w = 0.534 B. w = 5.34 C. w = 53.4 D. w = 534.0
What is 3.69 divided by 3
What's five ways that John F. Kennedy impacted the USA for the better? (Explain.) Thank you.
why do you think the vassals had to swear an oath to remain faithful to the king?
Combine the like terms and simplify. Please help I will mark Brainly !!
Which describes why the sun is a renewable resource? The sun creates biomass. The sun is continuously releasing energy. The sun does not cause pollution
I do not understand this question and it will be kind if you help a kid in need Solve for t, x, or y: