villacerandannisse villacerandannisse
  • 02-10-2021
  • Physics
contestada

A 500-W washing machine was used for 30 minutes. How much energy is used if the electricity at home is 220 volts? what is the current in the washing machine​

Respuesta :

himaruanuk
himaruanuk himaruanuk
  • 02-10-2021

Answer:

2.2727 A

Explanation:

Current = power/voltage

Current = 500/220

= 2.2727 A

Answer Link

Otras preguntas

The website is offering a discount of $7.50 on all Bolga basket orders. Which expression can you use to find the total price of a basket order? 7.56+42 426-7.5
Rohan bought a motorbike for rupees 5675 and spent 453 rupees on its repiar. Then he sold it for 1265. Find out the profit or loss he made.​
Find the value of 2n-3 – 4 =10
-6+4x= -9 solve the following equation
in the figure below PQRS is a parallelogram. Find the values of x y and z.​
Heights of a group of boys who attend the army selection camp is normally distributed with mean 170cm and S.D.3.9cm. Minimum eligible height for army is 175cm.
it states us to compare two columnsplease help me​
the warning on the medicine bottle stated, 'If taken in excess, the medication _______ lead to adverse effects.'
what is the value of x?
WILL GIVE BRAINLIEST FOR QUICK ANSWERS!! I RATE WELL FOR GOOD ANSWERS!!