ajwiebel9027 ajwiebel9027
  • 01-10-2021
  • Physics
contestada

Acceleration = 10m/s^2, Force = 125N, find the mass.

Respuesta :

Upendo
Upendo Upendo
  • 02-10-2021

F = ma

m = F/a

m = 125/10

m = 12.5 kg

Answer Link

Otras preguntas

Please this is killing me I have no idea how to answer it it’s due in 10 mins please please help How much sugar is in a 100 mL, 25% sugar solution? How much wat
100 people in a sports centre are surveyed. 36 regularly use the fitness suite and the swimming pool. 57 use the fitness suite. 49 use the swimming pool. Comple
builder has some red and grey bricks. The red bricks weigh 7 kilograms each, and the grey bricks weigh 5 kilograms each. If the total weight of all 4 bricks is
Find x please help me I need the answer today before 11:59
how do i solve this?
what is 3 1/6 + 8 2/4 - 1 1/2​
rant to me, it's okay
A road is inclined at an angle of 5°. After driving 5,328 feet along this road, find the driver's increase in altitude Round to the nearest foot
If the diameter is 12 cm then the circumference is​
PLEASE HELPPPPPPPPPPP