birajdhungana58
birajdhungana58 birajdhungana58
  • 03-09-2021
  • Physics
contestada

calculate the weight of an object of mass 100kg on the surface of a planet whose mass is 4.8×10^24 kg and diameter is 12000km.​

Respuesta :

ematthewssss6
ematthewssss6 ematthewssss6
  • 03-09-2021

Answer:

p= mv

where p is momentum

m is mass

v is velocity

so it's given p= 100kgm/sec

v= 4m/s

so putting in the formula

100= m × 4

m = 25kg

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Define Commutative Property. Provide an example of an operation that is commutative. Provide AND example of an operation which is not commutative. ? Help please
What percent is 15 out of 75
Which ordered pair is the solution to the system of equations? 2x−y=−5 x+3y=22 A.(1, 7) B.(4, 9) C.(7, 19) D.(8, 21)
Justify each step of the solution by stating the property that was used to get to each step. Given: Step 1: Step 2: Step 3: 17x = 40 Step 4:
-6x=5x+22 help me out :)
How to divide 4 ÷62 and show my work
Which statement presents the strongest persuassive appeal?
Robin puts 5/8 cups of water into her recipe. Noel puts 1/3 the amount of water that robin put in her recipe. How much water does Noel put in her recipe?
Why was Joseph warned to go to Egypt? The wise men were spies sent by Herod and were going back to report to him. Herod ordered soldiers to kill all boy babies
Would you use "tu" or "vous" when talking the following person? Marie France