phatphatk1 phatphatk1
  • 01-09-2021
  • Chemistry
contestada

A 0.10 L solution with 1.85 g of Ca(OH)2 is of what concentration, in molarity?

Respuesta :

lorikaalidema
lorikaalidema lorikaalidema
  • 01-09-2021

Answer:

0.25M

Explanation:

The formula of concentration is c=m/M•V

c=1.85g/74g.mol•0.10L

c=0.25 M

Answer Link

Otras preguntas

discuss Macbeth as a person his acheivements and his tragic weakness
the formula of aluminium sulphide is Al₂S₃. Explain why the formula has a ratio of two aluminium ions for every three sulphide ions.
What is the solution of the system? Use a graph. y = –3x + 2 y = –3x + 4 A. (0, 4) B. (0, 2) C. infinitely many solutions D. no solutions
_____ has provided the ability to regrow tissue for knee or hip joints. Genetic engineering Hybridization Biotechnology Engineering
I = prt (simple interest). Find the value of I given that p=300, r=0.14, and t=2
which set of integers is included in (-1,3]?
Does legislative branch relate to the other two?
why do you think hanbial led his army through the treachous ahlps instead of enganging his enemy at the sea?
carlos owns an orchard.his apple trees produce 315 bushels of apples.each bushels of apples weighs about 48 poinds.there are about 3 apples in each pound.about
Write an algebraic expression for the area of a triangle if the base is 2 less than 3 times the height