vnappi324
vnappi324 vnappi324
  • 04-08-2021
  • Physics
contestada

how much heat is produced in one hour by an electric iron which draws 2.5ampere when connected to a 100V supply​

Respuesta :

rMelon
rMelon rMelon
  • 04-08-2021

Explanation:

I=2.5 Ampere ; V=100V ;t = 1 hour=60secs

We know Heat = VIt

H=100×2.5×60=15,000J

Answer Link

Otras preguntas

Do you believe that plate tectonics played a role in the way our earth's continents look like today?
A set group of lines in a poem that forms the basic recurring metrical unit is called a A. stanza. B. rhythm. C. rhyme scheme. D. meter.
A school aditorium has 200 seats and 156 of them are occupide.What percentage of the seats are occupide
Why women are likely to become infected with hiv?
A package of AA batteries costs $3.50 plus an additional 6% tax. What is the price after tax?
Plasma makes the blood appear red. True False
Why did the cabuliwallah develop friendship with mini??
Which statement describes a formal requirement for becoming president, as laid out in the U.S. Constitution? A. A candidate must be a convincing speaker.
Help me please! I don't understand how to do this and neither does my mom
What is romeo and juliet and to kill a mockingbird about?