klrocha628 klrocha628
  • 02-07-2021
  • Physics
contestada

1.8kg 42J 9.8 how high is the shelf

Respuesta :

kushm6652 kushm6652
  • 02-07-2021

Answer:

2.38m

Explanation:

Use potential energy

PE= mgh

42= 1.8*9.8*h

solve for h

to get h= 2.38 m

Answer Link

Otras preguntas

Which theories reflect darwin's emphasis on the adaptive value of the behavior?
7.4p - 9.2p = -2.6 + 5.3
Brian irons 2/9 of a shirt in 3 3/5 minutes. How long will it take him to iron one shirt? At this rate, how long will it take to iron 5 shirts?
Which graph represents the translation
(4x-1)(4x+1)-3=15x^2
Using the mass of the proton 1.0073 amu and assuming its diameter is 1.0×10−15m, calculate the density of a proton in g/cm3.
Why is there so much disagreement concerning the definition of “family?
Adolf hitler in nazi germany and joseph stalin in the soviet union both ran a government system that eliminated social institutions that might challenge it. wha
Who fired the first shot in the civil war?
Our customers dogs have many different dietary needs, such as low-protein foods for kidney disease, and some of our customers simply prefer special diets like a