spatarm spatarm
  • 03-06-2021
  • Physics
contestada

If the volume of a rock is 8 cm3 and its' mass is 16 g. what is its density?

Respuesta :

amazingray904 amazingray904
  • 03-06-2021
The answer is 2 g/ cm3
Answer Link
abimbolaroheemot abimbolaroheemot
  • 03-06-2021

density = mass/volume

density=16/8

Density=2g/cm^2

Answer Link

Otras preguntas

write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
Which chemical equation best describes the reaction of potassium metal with fluorine gas to form solid potassium fluoride? A. K(s) + F2(g) → KF2(s) B. K(s) + F(
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
What's the other term for: explosive or changing very quickly
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
what we need to become success
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
name a metal that doesn't conduct electricity