helloadbiufbisa123 helloadbiufbisa123
  • 03-06-2021
  • Physics
contestada

A car (m=1200kg) accelerates at 3m/s/s for d=10m. How much work has the engine done? *
A) 5400J
B) 36000J
C) 352800J
show your work please

Respuesta :

sanjibdas5930
sanjibdas5930 sanjibdas5930
  • 03-06-2021

This is the answer hope it helps

Ver imagen sanjibdas5930
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which is Sam Adams known for? A. writing pamphlets about independence B. founding the radical Sons of Liberty C. leading troops at Bunker Hill D. working to mak
PLEASE HELP I GIVE THANKS
would you please help me to solve this 9.1x10^-5)^-4
There are 34 adults and children13 on tour how much money will the group save by visiting the main deck of the observation tower instead of the top deck explain
Does the following system have a unique solution? Why? 3x+2y= 9 14x + 10y = 14
Real world Examples of inertia
What was an effect of major environmental issues that occurred in the 1960’s?.
A hotel has 56 guests. 35 of the guests are male. Work out 35 out of 56 as a percentage.
Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1.