ariannamdastill ariannamdastill
  • 03-06-2021
  • Chemistry
contestada

How many atoms are in 54.4 g of carbon-12?

Respuesta :

hamudimogol
hamudimogol hamudimogol
  • 03-06-2021

Answer:

12.00 g C-12 = 1 mol C-12 atoms = 6.022 × 1023 atoms • The number of particles in 1 mole is called Avogadro's Number (6.0221421 x 1023).

Explanation:

carry on learning

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope and the y-intercept of the line. Y= -5/4x + 7
Lucy is estimating the income levels of households in a specific zip code. She randomly calls 100 households and collects information about their income levels
Does anyone know what this means? Please explain instead of just answer.
Mercantilism was the prince able that
Which word in the sentence needs to be capitalized?
Simplify the expression. 10 (n^2+ n) - 6 (n^2 - 2)
Which of the following defines hypothesis? O idea that proves a theory means of explaining social phenomena O tentative explanation O way of looking at the worl
If you can help an anyways please do
4x + 2 = 6x help me!!!!!!
what is kinematics???explain!!! -,- ​