10796092 10796092
  • 02-06-2021
  • Biology
contestada

If a mineral has a mass of 20 and a volume of 4, What is its density?

Respuesta :

SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 02-06-2021

Answer:

5 g/cm²

Explanation:

Density = Mass/Volume = 20/4 = 5

Therefore, the density of the mineral is 5 g/cm². (Assuming those are the proper units).

Answer Link
beegyanp
beegyanp beegyanp
  • 02-06-2021

Explanation:

d =mass/volume

d=20/4 =5

Answer Link

Otras preguntas

"The tree diagram shows the choices Jody has for a new jacket. How many ways can Jody choose a jacket with buttons? a. 2 b. 3 c. 4 d. 6 "
Sedimentary rocks are useful as records of past time because of _____.
Kite DCFE is inscribed in circle A shown below. If the measure of DEF is 266°, what is the measure of ∡DEF?
Which two fields of study do the principles of biomechanics come from
How to be always calm and be at peace?
what is 11/24 simplified to
any1 like to eat good food i do.
is it true the energy used for metabolic processes reduces the efficiency of secondary productivity
What is the purpose of the lead paragraph in a news article?
"Which missing item would complete this alpha decay reaction? "